Scenariusz zajęć w klasie zintegrowanej Temat dnia: Baśnie Hansa Christiana Andersena Blok tematyczny: Baśnie, bajki, bajeczki Umiejętności kluczowe:
Uczeń: - czyta cicho ze zrozumieniem
- korzysta z różnych źródeł informacji
- efektywnie współpracuje w grupie
Cele operacyjne: Uczeń: - wypowiada się na temat historii baśni
- czyta z właściwą intonacją
- zna wybrane baśnie Andersena
- rozumie przeczytany po cichu tekst
- wyróżnia cechy charakterystyczne baśni
- tworzy spójną wypowiedź na dany temat
- korzysta z różnych źródeł informacji
- rozumie potrzebę podtrzymywania tradycji czytania baśni
- wskazuje na mapie kraj, z którego pochodzi H. Ch. Andersen
Metody pracy: metody aktywizujące: „burza mózgów”, pokaz, metoda ćwiczeń, rozmowa, praca z tekstem. Formy: zbiorowa, grupowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna zróżnicowana. Środki dydaktyczne: mapa Europy, różne wydania „Baśni” H.Ch.Andersena, rozsypanka wyrazowa – temat dnia, rozsypanka wyrażeniowa – cechy baśni, kartki z fragmentami biografii baśniopisarza, karty pracy grupowej i indywidualnej, słowniki: języka polskiego i ortograficzny PRZEBIEG ZAJĘĆ: A. Część wstępna 1. Podanie tematu i celów zajęć. Uczniowie układają temat z rozsypani wyrazowej: „ Baśnie Hansa Christiana Andersena”. Dzieci odgadują poszczególne człony tematu kojarząc je ze zgromadzonymi w klasie przedmiotami: wystawka książek – baśnie, 2. Nadanie nazw grupom. Przedstawiciele losują koperty z nazwą grupy (Krasnoludki, Skrzaty, Czarodzieje, Dobre Duszki). B. Część główna 3. „Burza mózgów” – uczniowie zapisują na karteczkach skojarzenia z wyrazem „baśń”, a następnie przyklejają na papierze. 4. Praca ze Słownikiem Języka Polskiego. Uściślenie i zdefiniowanie pojęcia „baśń”. 5. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat historii baśni na podstawie samodzielnie zgromadzonych informacji. Pokaz przez nauczyciela baśni z jego dzieciństwa. Nawiązanie do potrzeby czytania baśni. 6. Praca w grupach. 1. Czytanie po cichu w grupach fragmentów biografii H. Ch. Andersena 2. Wykonywanie zadań sprawdzających zrozumienie przeczytanego tekstu 3. Głośne odczytywanie tekstów przez wytypowane przez grupę osoby – odczytanie całej biografii 4. Wskazywanie na mapie Europy Danii, Kopenhagi 5. Podsumowanie zdobytych przez uczniów informacji - indywidualne uzupełnianie luk w zdaniach.
- Przerwa śródlekcyjna - zabawa „Pisze pani...”
6. Rozdanie grupom różnych wydań „Baśni” Odszukiwanie : - autorów ilustracji
- roku wydania
- spisu treści
- odczytywanie tytułów baśni
- odszukanie strony, na której znajduje się „Krzesiwo
Podsumowanie: - ustalanie czym różnią się poszczególne wydania
- Zadanie pracy domowej – Przeczytaj baśń „Dzikie łabędzie”. Napisz kilka zdań o głównej bohaterce.
7. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela - ocena prac grup
- przyczepienie na tablicy „buźki” symbolu bardzo dobrej pracy, dobrej lub słabej, uzasadnianie oceny
8. Samoocena uczniów - wybór „buźki” przez uczniów, która wg nich im się należy.
|